Elektromos ágdaráló
Az elektromos ágdarálók segítségével az ősszel, tavasszal, illetve évközben levágott ágakat tudjuk környezetbarát módon "eltűntetni". A legtöbb településen bizonyos napokat leszámítva törvényileg tilos az égetés, így vagy a helyi hulladékkezelővel tudjuk elszállítattni a levágott ágakat, vagy mi magunk oldjuk meg. A felapírtott ágakat felhasználhatjuk akár mulcsként talajtakarásra, kiszárítást követően elégethetjük a kazánban, illetve komposztálóba helyezve megvárhatjuk amíg lebomlik és tápanyagdús komposzt lesz belőle.
Elektromos ágdaráló típusai
A vágási módot alapul véve kétféle típust különböztetünk meg:
Hengerkéses ágaprító
Ahogy a nevében is benne van, egy hengerkéssel vannak ellátva ezek a készülékek. Nagy előnye, hogy a gép szinte magától behúzza az ágakat, leegyszerűsítve így az adagolást. Ezen kívül az ágakat meg is roppantya kissé, így meggyorsítva a bomlási folyamatokat. Hátránya a magasabb árfekvés.
Késes ágaprító
Ideális választás levelesebb kerti hulladékokhoz. Az összeaprított kerti hulladék felhasználható a későbbiekben például ágyások beterítésére. Árban kedvezőbb fekvésű készülékek.
Mit lehet aprítani és mit nem?
Ahogy a nevükben is benne van, ezek ágdarálók, tehát friss vagy elszáradt fás szárú növényrészek aprítására a legalkalmasabbak. Késes ágaprító jobban boldogul a lombosabb ágakkal, a hengerkéses pedig az elszáradt növényi részekkel.
A hosszú, lágy szárú, vékony nem fás szárú növényi részek aprítására ezek a készülékek nem kifejezetten alkalmasak. Minden évben többször felmerül a kérdés több vásárlónkban, hogy szalma, illetve gyümölcs aprítására lehet-e használni az ágdarálót? A válasz sajnos ebben az esetben is egy határozott nem. A kerti ágdaráló ágak aprítására való.
Hogyan használjuk az elektromos ágdarálót?
- Stabil állás: beindítást megelőzően győzödjünk meg róla, hogy a készülék biztosan áll! Ahogy az ágakat adagoljuk majd a készüléknek, úgy könnyen felborulhat a daráló. Ha ráesik valakire, akkor ez akár balesetet is okozhat, vagy kárt tehetünk a gépben.
- Gép beindítása: az elektromos készülék esetén jellemzően egyszerűen, egy gombnyomással el tudjuk indítani az aprítót. Mindig várjuk meg, amíg felpörög a motor! Az ágak adagolását teljes fordulaton kezdjük meg, különben könnyen lefulladhat a motor.
- Ágak adagolása: A vastagabb ágakat egyesével adagoljuk, az apróbb növényi részeket viszont érdemes vékonyabb ágakkal együtt adagolni. Ezzel megelőzhetjük a garat eltömődését. A hengerkések esetén az ágak behúzásának oroszlán részét a gép végzi, a késes aprítás esetén viszont nekünk kell tartani az ágakat.
- Aprítás után: biztonsági okokból a hálózati kábelt húzzuk ki, majd végezzük el a készülék tisztítását! Takarítás során elegendő kézzel eltávolítani a garatban maradt növényi részeket. Tilos magasnyomású mosót, vizet, vagy tisztítószert használni!
Ha mégsem elektromos ágdaráló mellett dönt, nézze meg a többi ágdaráló árainkat és kínálatunkatunkat is!