Benzines fűnyíró kiválasztásának 4 fő szempontja
Ahogy az 1990-as években a szűk termékkínálat és az áru beszerzése okozta a problémát, úgy a mai világban a túlkínálat ejti zavarba a vásárlás előtt állókat. Rengetegen jönnek be hozzánk tanácstalanul, mert teljesen elvesznek a kínálatban. Még sosem volt ennyi féle márka a fűnyírópiacon. Még mi sem tudjuk őket követni, akik nap mint nap ezzel foglalkozunk. A régi, nagy múltra visszatekintő stabil márkák mellett egyre több új gyártó is próbál teret hódítani. Láttunk már több feltörekvő márkát nagyon kedvező árral belépni a piacra, akik később a háttértámogatást már nem tudták olyan minőségben biztosítani. Természetesen mindenki jól szeretne járni, így az igényeihez legjobban passzoló készüléket vásárolná meg a lehető legkedvezőbb áron. Nézzük meg, mik azok a szempontok, amikre oda kell figyelni a fűnyíró kiválasztásánál!
Márka, avagy a háttértámogatás
Ha hosszú távra választunk fűnyírót, akkor mindenképp érdemes olyan márka mellett dönteni, aminek van elérhető távolságban szakszervize és alkatrész utánpótlása. A két-három éves garancia nagyon vonzó lehet egyes áruházi márkáknál, de sajnos ezekhez a saját márkás modellekhez a legtöbb szakboltban nem kapható alkatrész. Ha nincs is vele probléma, kopó alkatrészt előbb vagy utóbb akkor is cserélni kell (például a fűnyírókést). Egyes márkáknál sokszor már ez is kihívást jelenthet.
Több, mint harminc éve foglalkozunk fűnyíró eladással és javítással. Tapasztalataink szerint a magas minőséget képviselő márkák biztosítják a legstabilabb háttértámogatást. Akikkel mi kapcsolatban állunk, a teljesség igénye nélkül: Cub Cadet, Gardena, Makita, Honda Husqvarna, Oleo-Mac. Bármelyik márka mellett is dönt, érdemes a kiválasztást megelőzően legalább a gyártó honlapját felkeresni és meggyőződni róla, hogy van-e a közelben szervize, illetve kapható-e alkatrész a későbbiekben hozzá. Egyre többször tapasztaljuk, hogy futár segítségével központi szervizbe juttatja be a gyártó a meghibásodott készüléket. Felhasználói szemmel ez a legkényelmesebb és leggyorsabb javítási mód.
Ahogy a korábbi cikkünkben írtunk róla, nem létezik már az a jogszabály, miszerint a garanciális időn túl is kell alkatrészt biztosítania a gyártónak a termékeihez. Érdemes olyan terméket választani, ahol a gyártó legalább 8-10 évig lehetővé teszi a pótrész beszerzést.
Motor
Benzinmotoros fűnyírónál az egyik legsarkalatosabb kérdés a motor márkája és az erőssége. Sokszor látjuk, hogy a jól kiválasztott és karbantartott motor élettartalma meghaladja a kaszniét. A kertigép gyártók gyakran külső beszállítóktól vásárolják meg a motort, így az nem egyezik meg a fűnyíró márkájával. Legnépszerűbb motorok közé tartozik a Briggs&Stratton, Honda, Kawasaki, illetve a Kohler. Ezekre a motorokra a fűnyírótól függetlenül többnyire egy év garanciát vállal az anyacég. Tapasztalatink szerint a gyártási eredetű hibák ez idő alatt meg is szoktak mutatkozni.
A motor kiválasztásánál érdemes végig gondolnunk a fűnyírási szokásainkat. A terület nagysága és a fű sűrűsége mellett meghatározó lehet, hogy milyen gyakran tudunk időt szánni a fűnyírásra, illetve össze szeretnénk-e gyűjteni a nyesedéket. A magasabb fű jobban megfogja a motort, oda érdemes erősebb készüléket választani.
Hová tűntek a lóerők?
A fejekben még mindig zavart okoz egy kb. 10 éve meghozott jogszabály, miszerint a gyártók csak nettó teljesítményt adhatnak meg. Ez a korábbi maximális lóerő adathoz képest töredék teljesítményt jelent, ezért sokan nem is szeretik feltűntetni ezt az adatot. A nettó teljesítmény kipufogóval és légszűrővel felszerelt motor erősségét méri a környezetvédelmi előírásoknak megfelelő 2.800-as fordulaton. Így nem lehet összehasonlítani a korábban megadott maximális teljesítményt a mostani adatokkal.
Önindítós motor
Habár a legtöbb márka már modern, könnyen beindítható motorokkal látja el a készülékeit, sokan félnek a motor "berántásától". Elektromos indítású motorok esetén egy gombnyomással el tudjuk indítani a készüléket. Érdemes olyan motor mellett dönteni, amit az önindító mellett berántó segítségével is életre lehet kelteni. Ezen felül pedig kiemelten figyeljünk az akkumulátor téli tárolására! Gyakori hiba, hogy az akkut nem töltik télen, illetve nem tárolják fagymentes helyen. Utóbbi kettő hiba sajnos gyakran az akkumulátor végét jelenti, ami felhasználói hiba miatt nem cserélhető garanciában, bármilyen fiatal is a készülék.
Vágóasztal
A benzinmotoros fűnyíróknak jellemzően 42-56 cm között változik a vágószélesség. Értelemszerűen minél szélesebb a kaszni, annál kevesebb időt kell fűnyírásra szánnunk. A szélesebb modellek többnyire erősebb motorral vannak felszerelve, ami ezzel együtt egy nehezebb gépet is eredményez. Érdemes ezeket az adatokat figyelembe venni, főleg ha a fűnyírónak idősebb vagy hölgy felhasználója lesz.
Sokan félnek a műanyag, vagy kompozit vágóasztól, így inkább a hagyományos fém kaszni mellett döntenek. Acél vágóasztal esetén kiemelten figyeljünk a megfelelő karbantartásra! Minden használat után döntsük lehetőleg hátra, vagy a légszűrővel ellentétes irányba oldalra a fűnyírót és egy fa vagy műanyag eszközzel távolítsuk el a nyesedéket. A precízebb felhasználók szezon végén le is festhetik a vágóasztalt, így megnövelhető a kaszni élettartalma. Ezzel szemben a műanyag asztal nem rozsdásodik, könnyebb súlyú. A prémium márkák vágóasztalának tartóssága pedig vetekszik az acél kasznikkal.
Önjáró vagy tologatós?
Jellemzően a nagyobb, dombosabb területek esetén szoktak önjáró készülék mellett dönteni a vásárlóink. Ebben az esetben a fűnyíró kerekei ékszíj meghajtással "maguktól" mennek, mi pedig csak utána sétálunk. Lehet választani egy sebességes, vagy változtatható sebességű modell közül is. Az önjáró funkció a motortól függetlenül kapcsolható be, így tologatós fűnyíróként használható. Ha hátrafelé húzzuk a készüléket, vagy szűken kanyarodunk, akkor pedig kifejezetten érdemes elengedni az önjáró kart! Ezzel meghosszabbítjuk a meghajtás élettartalmát.
Az önjáró funkció megnöveli a készülék árát, illetve egy plusz hibalehetőséget is jelenthet, így érdemes végig gondolni, hogy szükségünk van-e rá. A súlyadatra szintén negatívan hat az extra funkció, bár ez csak akkor jelent problémát, ha gyakran kell szállítanunk a fűnyírót.