Fűmag, műtrágya, robotfűnyíró és a többi - Gyepápolási tippek
„Alapvető cél az, hogy én legyek a szomszéd szomszédja és ne a szomszéd legyen az én szomszédom, mert a szomszéd kertje mindig zöldebb.”
Az igényes lakókörnyezet kialakításának egyik legfontosabb része a kerti pázsit létesítése és ápolása. Elvárásaink szerint a pázsitgyep több szempontnak kell, hogy megfeleljen. Legyen szép és smaragdzöld, tűrje az igénybevételt, ne legyen gyomos, legyen sűrű. Ez rengeteg fáradságos munkával járhat. Blogbejegyzésünk célja, hogy olyan minőségi termékeket ismertessünk meg Önnel, amik a legfontosabb gyepfenntartási munkákat könnyebbé, költséghatékonyabbá, gyorsabban elvégezhetővé teszik. Tanácsaink alapján és egy kis odafigyeléssel tökéletes gyepfelületet érhet el. Vegyük sorra, hogy mik a hibátlan fűhöz szükséges elengedhetetlen munkálatok, és hogy hogyan tudja Ön mindezeket minél hatékonyabban és gyorsabban elvégezni.
Nyírja a gyepet robotfűnyíró
A füvet a rendszeres, szakszerű nyírás teszi pázsittá. A nyírás hatására javul a minőség, növekszik a tömöttség. A sűrűbb hajtások vékonyabb és keskenyebb leveleket nevelnek, ettől is szebb lesz a pázsit. A nyírás idejét, gyakoriságát a füvek fejlődési üteme határozza meg. Általános szabály, hogy a fű magasságának csak 30%-át szabad eltávolítani, és csak olyan mértékig, hogy a nyírás után a fűszálon több levél is maradjon. Ez biztosítja az esztétikus megjelenést és a smaragdzöld szint. Ha a fű megnyúlik, akkor a levelek belenőnek a fűnyíró vágási magasságába és ezt követően levéltelen, szalmasárga tarlót kapunk, ami ezután beszárad. A fű magasságának egyharmadánál többet levágva a nyírás gyökérelhalást okoz, ez pedig maga után vonja a pázsit pusztulását.
Aki figyelembe veszi ezen tényezőket, fűnyírás szezonban kénytelen hetente füvet nyírni. Ha szeretné megspórolni a fűnyírásra szánt időt, annak tökéletes választás lehet a robotfűnyíró. Csendesen, hatékonyan és önállóan működik. A robot folyamatosan nyír, mindig csak a fű tetejét vágja le. A lenyírt nyesedék szinte láthatatlan, nem kell eltakarítani.
A Husqvarna robotfűnyíró a lehető legjobb választás, mert a legújabb technológiát kínálja a legjobb eredmény elérése érdekében. A Husqvarna robotfűnyíró az egyszeri telepítést követően a legoptimálisabb beállításokkal az egész gyepet képes lefedni, megbirkózik az emelkedőkkel, szűk átjárókkal. A legigényesebb kerttulajdonosok szeretnek az X-Line szériából választani. A Husqvarna X-Line robotfűnyírók számos extra funkcióval vannak ellátva. Egy telefonos alkalmazás segítségével Ön teljes körű irányítást kap a pázsit felett. Széltől szélig, zónáról zónára felügyelheti robotfűnyíróját. Önnek pedig több ideje marad élvezni az életet, élvezni a kertjét.
A megfelelő műtrágya kiválasztása
A nagyobb díszértékű pázsitok általában igényesebbek a vízre és tápanyagra. A tápanyagellátás minősége befolyásolja a pázsitgyep sűrűségét, szárazság-, hő-, és nem utolsó sorban az igénybevétel tűrőképességét, betegség ellenállóságát, valamint a tápanyag túladagolásból eredő környezetszennyezését. Legfontosabb tápelemek a nitrogén, foszfor és kálium.
Ha olyan műtrágyát szeretne vásárolni, ami a legszebb füvet eredményezi, mindenképpen érdemes minőségi terméket választani. Magyarország egyik legismertebb műtrágya családja a Beckmann kiváló minőségben kínálja a fű ápolásához szükséges tápanyagutánpótlási megoldásokat. A kijuttatás ideje függ a műtrágya típusától, felhasználási javaslata eltérő időintervallumokat követel:
- Indító gyeptrágya: áprilistól szeptemberig. Magvetéskor, vagy gyepszőnyegezéskor ajánlatos használni. Foszforban gazdag.
- Hosszú hatású gyeptrágya: márciustól augusztusig. Elősegíti a gyepnövények növekedését magas nitrogén tartalmával. Finom szemcsés granulátum egyenletes tápanyag ellátással.
- Őszi gyeptrágya: augusztustól októberig. Nitrogén tartalma vassal, mangánnal és káliummal van kiegészítve, melyeknek a nyár végén leromlott pázsitok regenerálásában van jelentősége.
- Gyomirtós gyeptrágya: márciustól augusztusig. Kiírtja a füvön megjelenő kétszikű gyomokat.
- Rasofert szerves ásványi gyeptrágya: áprilistól szeptemberig. Segíti a gyepnövények fejlődését, használatával gyors minőségjavulást érhetünk el. Egy szezonban 5-6 alkalommal érdemes alkalmazni.
Népszerű termékeink
Évek óta népszerű termék áruházunkban a Biosol Forte, ami egy növényi eredetű komposztált szerves trágya, előszeretettel viszik fűre. Fermentációs folyamattal készült gombákból, baktériumokból. Az ebből kialakult biomasszát szárítják, így egy könnyedén kiszórható szerves trágya granulátumot kapunk. Az alábbi okokból különleges:
- a talajélet újraéled, a lekötött tápanyagok könnyebben felvehető állapotba kerülnek
- rendkívül eredményes füvesítéskor (Ajánlott dózis fűre 50g/m2, gyepesítés előtti talajjavítás esetén 100 g/m2)
- a hagyományos műtrágyák használatakor a nitrogén káros hatással lehet az emberi szervezetre. A Biosol Forte haszanálatával nincs nitrát hatás, mert a tápanyag szerves anyaghoz kötött (összetétele: 70-80 % növényi eredetű szerves anyaghoz kötött 7-9 % nitrogén, foszfor 2 % kálium 1 %, nyomelemek és vitaminok)
- gyorsan oldódik
- nem perzseli meg a fű levelét
A műtrágya kiszórásához használhatunk szórókocsit, ami időtakarékos és praktikus megoldás. Pontosan be lehet állítani, ami fontos a műtrágya adag és a szórás átfedés szempontjából. Jó választás lehet a SUBSTRAL , vagy Gardena szórókocsi. Sokoldalúan kihasználható egész évben: fűmag vetés, műtrágya szórás, útszóró só kijuttatása.
Okos öntözéstechnika
A fű naponta 3-4 mm vizet képes elpárologtatni négyzetméterenként. Az öntözés vízadagját és gyakoriságát a természetes talajadottságok is erősen meghatározzák. Homokos talajú gyepen gyakrabban, 4-5 naponként 10-15 mm, középkötött talajon 7-8 naponként 15-20mm közepes, az agyagos kötött talajokon, telepített pázsiton pedig 10-12 naponként 20-30 mm vízadaggal öntözzünk.
A fák árnyékában lévő pázsitnak 2x annyi vízre van szüksége. Az öntözési időpont megválasztása is fontos. Élettani szempontból a pázsitok öntözésére a legmegfelelőbb időpont a hajnali, reggeli órákban van (10 óráig bezárólag). Ilyenkor alacsony a párolgás, nem lesz vízveszteség, és a fű napközben felszárad, ami kedvezőtlen feltételeket teremt a levél gomba betegségeket okozó organizmusok számára.
Gardena Smart System
A Gardena öntözőberendezések teljes mértékben segítenek Önnek, hogy meghatározott időpontokban kerüljön kijuttatásra a fű számára szükséges vízmennyiség. A Gardena az egyik legszélesebb és legmagasabb minőségű szortimenttel van jelen a piacon.
Az automata öntözés nagyfokú szabadságot biztosít, hiszen a szenzorok segítségével (eső és talajnedvesség érzékelő) a növény igényei szerint tudunk öntözni. Az egész kertjét kézben tarthatja a Gardena Smart Systemmel, az öntözés soha nem volt ilyen kényelmes. Szükséges hozzá a Gardena Smart applikáció és a Smart Átjáró.
- A Smart System intelligensen nyírja, öntözi és gondozza a kertjét
- Az applikációval mindenhonnan egyszerűen ellenőrizheti a kertjét, bárhonnan gondoskodhat róla
- Az applikációban lévő ütemezési asszisztens segít karbantartani kertjét. Mindent ellenőriz: mikor kell lenyírni a füvet, megöntözni a növényeket.
- A smart érzékelő nyomon követi a hőmérsékletet, talajnedvességet, így optimálisan állítja be az öntözést, ezzel vizet takarít meg.
- Okos otthon része (Apple Home, Google Home, vagy Amazon Alexa segítségével.
- Időjárás előrejelzéshez is képes igazítani az öntözési ütemtervet
Kezdje a választása szerinti felhasználással:
- Csapra szerelhető smart öntözőkomputer: a kert egyes területeit öntözi csapvízzel, az időintervallumokat ellenőrizve. Lehetővé teszi az Ön számára, hogy távolról is ellenőrizhesse az öntözést.
- Smart öntözésvezérlő (süllyesztett öntözőrendszer esetén): akár 6 öntözőszelepet is képes vezérelni és mindegyik egymástól függetlenül kezelhető az applikáció segítségével
- Smart érzékelő: megméri a hőmérsékletet és a talaj nedvességtartalmát Ön pedig ellenőrizheti az applikációban
- Gardena robotfűnyíró: a Gardena Smart Appon keresztül robotfűnyíróját is irányíthatja (a Husqvarna robotfűnyírókkal is kompatibilis)
- Smart vezérelt dugalj: ha ide csatlakoztatja kerti lámpáit, szökőkútjait, bárhol bármikor ki vagy bekapcsolhatja őket az applikáción keresztül.
A gyep szellőztetése
Az egészséges, szép fű titka a rendszeres alapos szellőzetés. A fűnyírás után a talajon hagyott zúzalék és az elhalt növényi részek filcréteget képeznek, ami gátolni tudja a fűszálak tápanyaghoz jutását és légzését. Két különböző fajtát különböztetünk meg:
- drótos: 9 hónapnál fiatalabb gyepek esetén érdemes alkalmazni, ezzel a módszerrel egy évben többször is el lehet végezni a műveletet
- késes: idősebb vetett füvek, vagy gyepszőnyeg esetén ajánlott, tavasszal és ősszel érdemes szellőztetni ezzel a módszerrel. A megfelelő beállítás 6-9 mm
Tippek a gyepszellőzetéshez:
- a két irányú szellőztetés a legtöbb esetben túl drasztikus, érdemes mérlegelni, hogy szükséges-e
- 6-12 mm közötti mélység a legalkalmasabb, de ez függ a filcréteg vastagságától és gyökérzet állapotától
- a szellőztetés végén mindenképp össze kell gyűjteni a szerves növényi törmeléket. Ezt megteheti gyűjtős fűnyíróval, lombszívóval, vagy lombseprűvel
- fontos, hogy a géppel egyenes vonalban haladjon, nem szabad kanyarogni, mert így a szellőztető marni fogja a felszínt
- eredményesen alkalmazható felülvetés előtt a fűmagok talajba kerülésének elősegítésére
- ősszel ne végezze túl mélyen a szellőztetést, hogy ne okozzon túl sok sérülést a gyökérzetben, legyen ideje regenerálódni a téli fagyok előtt.
- több féle eszközből választhat, lehet akár gépi, vagy gyepszellőztető szandál.
A fűmag kiválasztása
Különösen tavasz elején, de az év más időszakaiban is fellelhetőek a füvön leromlott, pótlásra szoruló részek. Ezt okozhatja az időjárás, vagy valamilyen betegség. Ilyen esetekben érdemes elvégezni a felülvetést, azaz új magokkal pótolni a meglévő fűállományt. A fűmag kelési ideje több mindentől függ, ezért fontos a fűmag vetése előtt megvizsgálni a talaj nedvességtartalmát és hőmérsékletét. 15-20 gramm maggal érdemes számolni négyzetméterenként. Ha nagy területen történik a fűmag vetése , akkor érdemes segítségül hívni egy műtrágya szórót. Kisebb területeken, vagy foltok javításakor célszerű homokkal keverni a fűmagot és azzal javítani a kicsi foltokat. Ez az úgynevezett divot javítás, egy lapát homokhoz 2 marék fűmagot érdemes adagolni. A homokot 2-3 mm vastagságban érdemes kiszórni. A virágföld azért nem jó választás, mert nem tud a szálak közé beperegni és a vízáteresztő képessége is gyengébb.
Áruházunkban évről évre a legnépszerűbb a Barenbrug fűmag mind a kertépítők, mind az igényes kerttulajdonosok körében. Széles termékcsaládjában mindenki megtalálja a kertjében legjobban működő, az igényeinek legjobban megfelelőt (pl szárazságtűrő fűmag , sport fűmag , árnyéktűrő fűmag )
Alternatív talajtakaró zöldek a gazdagabb fűért
Érdemes gazdagítani a fű növényzetét dichondrával, fehér herével, vörös herével, mikroherével mert jelenlétük a pázsiton számos előnnyel jár.
- Sokkal kevesebb ráfordítással kezelhetők
- Sűrűn borítják be a talajt, szép zöld felületet adnak
- A fű biológiailag sokszínűbb, fajgazdagabb lesz
- Jól tűrik a hideget
- Kevesebb nyírást igényelnek
- Strapabírók
- Elnyomják a gyomokat
- Nem igényelnek extra tápanyagot
- Olcsóbb alternatíva
- Kevesebbet kell locsolni
- A légköri nitrogén megkötésével tápanyagforrásként szolgálnak a környező növényeknek
- Virágaik vonzzák a méheket
A fű növényvédelme
A legnagyobb odafigyeléssel karbantartott gyepnél is előfordul időnként a megbetegedés. Ilyenkor a fű elveszítheti természetes színét, de teljesen ki is pusztulhat. Ezt többnyire a természetben előforduló gombák, vagy vírusok okozzák.
Gyomírtók fűre
A kétszikű gyomok megjelenése legtöbbször a tápanyaghiányhoz köthető. Tápanyag utánpótlás rendkívül fontos, de vegyszerrel is könnyen szabályozhatók. Legnépszerűbb kétszikű gyomirtónk a Gyomstop.
Az egyszikű gyomokat kizárólag fizikai módon lehet eltávolítani. Gyomkiszedővel könnyen megoldható.
Gombásodás a gyepen
A füvet megtámadó gombás megbetegedés könnyen elkerülhető szellőztetéssel, homokszórással és megfelelő időben történő öntözéssel. Érdemes mindenképp ellenálló fajtákat választani és kerülni az olcsó műtrágyákat, amik hirtelen növekedést idéznek elő, ami gyengíti a fűszál sejtfalait.
A gombásodás a legyengült füvön tud végzetes kárt okozni. A jó kondícióban lévő fű esetében többnyire csak az alsó levelek halnak el és 1-2 hét alatt helyrehozható a kár. A gombaölő kezelést lehetőség szerint vágás után végezze, hogy a szer több ideig tudjon a levélen maradni, jobban tud így hasznosulni. Ajánlott szerek gombásodásra: Amistar, Switch.
A permetezés során fontos, hogy ügyeljen a virágokra, cserjékre, hogy ne szálljon rájuk a szerből. Érdemes szélcsendes időre ütemezni. Választhat benzinmotoros, akkus, vagy kézi permetezőt is.