A gyepszellőztetés eszközei
Fontos önnek, a szép zöld gyep? A fű és a talaj megfelelő gondozása sokat segíthet a gyep minőségén. A folyamatos öntözés, vágás és a talaj tápanyaggal történő ellátása mellett fontos szerepet tölt be az évenként kétszeri gyepszellőztetés is. A gyepszellőztetés eszközei között megtalálhatóak gépi és kézi eszközök egyaránt. A legkisebb területekre elegendő a gereblye, míg nagyobb részekre, illetve kényelmesebb felhasználók számára elektromos, benzinmotoros, vagy akkumulátoros gyepszellőztető használatát javasoljuk. Gépvásárlás előtt érdemes körbenézni! Csupán évi két alkalmommal van használatban a készülék, ezért érdemes megfontolni a gépbérlést. Sok bérbeadással foglalkozó vállakozásnak van gyepszellőztető a szortimentjében, így nem szükséges beruházni a komplett gépre.
Gyepszellőztetés eszközei
Nézzük meg a leggyakrabban használt eszközöket!
Gyepszellőztető cipő
Elsőre látásra murisnak tűnő fém tüskékkel felcsatolható talp a legkisebb területek talajának levegőztetésére ajánlott. Legtöbb cipőre két pánt segítségével könnyedén felcsatolható. A gyepszellőztető cipővel a munka szórakozássá válik.
Gyepszellőztető gereblye
Segítségével a moha és elfilcesedett fű, ha nem is könnyedén, de hatékonyan eltávolítható a fűből. Ezáltal javul a talaj levegő-, víz-, és tápanyagellátása. A kézi szerszámmal nem könnyű dolgozni, ezért nem érdemes rá sajnálni a pénzt. Válasszon jó minőségű anyagból készült szerszámot, ami komfortosabbá tesz a munkát és ellenáll a korróziónak is!
Elektromos gyepszellőztetők
100 négyzetméteres területnagyság felett mindképp érdemes gépesíteni. Az elektromos gyepszellőztetők ház körüli használatra, kisebb területekre ajánljuk. Két fajtájuk létezik. Közvetlen elektromos áramról működő, illetve akkumulátoros készülékek. Utóbbinál érdemes olyan márka mellett letenni a voksunkat, amihez már van otthon töltő és akkumulátor. A legnépszerűbb lítium-ion akkumulátorok életartalmát a folyamatos használattal és a megfelelő tárolással növelhetjük meg. Ha nem használja az akkut a téli időszakban, tárolja +10 fok hőmérséklet felett és havonta legalább egyszer tegye fel töltőre!
A legtöbb gép kombi termékként van hirdetve. Tehát a rugós- és a késes henger, illetve a gyűjtőzsák is az alapfelszereltség részét képezi. Mindkét henger munkamélységét érdemes úgy beállítani, hogy ne hatoljon bele túl mélyen a talajba. Az ebből fakadó magas ellenállás ugyanis a gép meghibásodását okozhatja! Az ajánlott munkamélység 2-3 mm.
Benzines gyepszellőztetők
Félprofi, illetve professzionális használatra tervezett készülékek. Itt is léteznek kombi gépek, melyek tartalmazzák a gyepszellőztetőként használható rugós hengert, illetve a gyökerek szétvágását és a talaj lazítását végző késes hengert.
A munkamélység beállítására itt is érdemes odafigyelni. Csakúgy, mint az elektromos készülékeknél, itt se állítsa a késeket túl mélyre!
Szervizes tapasztalat: Még évekkel ezelőtt a szervizünkbe visszatérő vendég volt egy MTD benzines gyepszellőztető. A készülék mindig ugyanazzal a hibával érkezett vissza: ékszíjszakadás. A második alkalommal kikérdeztük a vásárlót hogyan használja a készüléket, így kiderült, hogy túl mélyre állítja a késeket. A túlzott megterhelés az ékszíj szakadásához vezetett, ami több tízezer forintos tanulópénzt jelentett a kerttulajdonosnak.
Fektessen kiemelt figyelmet a készülék helyes tárolására! Mivel szezonálisan évi két alkalommal kerül elő a gyepszellőztető, ezért tanácsos a használat után kijáratni az üzemanyagat a tankból és az üzemanyag rendszerből. A 95-ös benzin a magas bioetanol tartalma miatt sajnos hamar megromolhat, ezzel eldugíthatja a kerti kisgépek karburátorát és roncsolja az üzemanyag rendszerét. Abban az esetben viszont, ha minden üzemanyagot kijáratunk a rendszerből, sajnos számolni kell a membránok kiszáradásával. Ez megint csak a szerviz költségek növeléséhez vezethet. A legjobb megoldás, ha gépébe Aspen üzemanyagot vagy 100-as benzint tankol. Léteznek különböző üzemanyag stabilizáló adalékanyagok is, melyek meggátolják a bioetanol kiválását az üzemanyagból.