
A gyepszellőztetés menete
Korábbi blogbejegyzésünkben leírtuk, hogy pontosan mikor is érdemes elvégezni a gyepszellőztetést. Mostani bejegyzésünkben a gyepszellőztetés pontos menetét vesszük górcsó alá. A munkához használt megfelelő eszközt a terület nagysága és/vagy a fizikai állóképességünk alapján érdemes kiválasztani. Léteznek manuálisan, azaz emberi erővel, illetve motorral működtethető eszközök is. Bármely szerszám mellett is döntünk, a gyepszellőztetés menete minden területen közel azonos. Nem igényel különleges szakértelmet, minimális odafigyeléssel könnyedén elvégezhetjük mi magunk is.
Előkészületek
Van néhány teendő, amit érdemes elvégezni, mielőtt sort kerítünk a szellőztetésre. A megfelelő előkészülettel hatékonyabb dolgozhatunk és jobb végeredményt érhetünk el.
Tereprendezés
Az első lépés, hogy eltakarítsuk az esetleges akadályokat. Szedjük össze a faágakat, kavicsokat, esetleg a füvön felejtett játékokat, kerti szerszámokat. Ősszel gereblyézzük össze a lehullott faleveleket. Száraz idő esetén egy fűgyűjtős fűnyíróval is "összeporszívózhatjuk" a leveleket.
Öntözőrendszer esetén
Abban az esetben, ha van beépítve öntözőrendszer, jelöljük meg a szórófejek helyét! Nagy kárt tud tenni a gyepszellőztető az öntözőrendszerben, érdemes megelőzni a bajt.
Robotfűnyíró esetén
Minden gyepszellőztető szezon alkalmával megnő a kereslet a boltunk a kábelcsatlakozókra. A robotfűnyíró kábele sok esetben a gyep felszínén, illetve néhány centiméterrel a talaj felszíne alatt fut. Ezt az útvonalat érdemes a szórófejekhez hasonlóan megjelölni, mert könnyedén el tudja szakítani a kábelt a gyepszellőztető kése.
A gyepszellőztetés menete
- Tisztító nyírás: ez lehet az év első fűnyírása is kora tavasszal. Érdemes a megszokottnál 15-25 %-kal lejjebb állítani a vágásmagasságot. Ezáltal a gyepszellőztetés hatékonyabb lesz.
- Gyepszellőztetés: Géppel (vagy kézi gyepszellőztetővel) érdemes legalább egy, de akár két irányból is végig menni a talajon. Figyeljünk rá, hogy ne állítsuk túl mélyre a munkamélységet! Egyrészt ezzel a gépet túlzottan megterhelhetjük (nem kapálógépet használunk, hanem gyepszellőztetőt!), másrészt az talaj mélyebb rétegeiben lévő élő növényi részeket is megkíméljük. Gép használat esetén ne járassuk azt álló helyzetben, illetve fordulók során mindig emeljük ki a késeket a talajból. Ez szintén a gyep védelmét szolgálja.
Gardena gyepszellőztető | Al-ko kombi gyepszellőztető |
- Nyesedék összegyűjtése: a talajfelszínre került nyesedéket összegyűjthetjük egy lombseprű, vagy nagyobb terület esetén egy gyűjtős fűnyíró segítségével. Léteznek kombi gyepszellőztető gépek, amiknek alapfelszereltsége a gyűjtő. Ebben az esetben egy lépéstől megkíméljük magunkat és rögtön egy helyre tudjuk gyűjteni az elhalt növényi részeket.
- Gyep felülvetése: a gyepszellőztető által kivájt vájatok tökéletesen megfelelnek a fűmag felülvetésére. Az ajánlott mennyiség 15-20 g/nm, amit kézi vagy akár kerekes szóró segítségével is kijuttathatunk a talajba.
- Talajfertőtlenítés: igény szerint ilyenkor van lehetőség a kiszórására. A talajba jutva segít elpusztítani a férgeket, lószúnyog lárvát, vagy cserebogár pajort.
- Tápanyag utánpótlás: segíti a gyepszellőztetést követő regenerációt, illetve a gyep elindítását. Magas nitrogén tartalmú gyeptrágyát érdemes választani.
Tipp: ne végezzünk gyepszellőztetést esőzés után! Várjuk meg amíg kicsit felszárad a talaj, ezt követően végezzük el a munkát. Azonban a száraz talan sem kedvező a munkára, így érdemes megtalálni az arany középutat.