
Gyepszellőztetés ősszel? Mikor?
A kertészkedésben a szezonalitás az egyik legnagyobb áldás és átok is egyben. Rossz, hiszen a tavasszal és nyáron megszaporodó teendőket jó lenne sokszor egész évre elosztani. Ősz végétől pedig nagyon kellemes, mivel a természettel összhangban a kertben is minden lelassul. Felkészülnek a növények a téli pihenőjükre, nem igénylik már olyan nagy mértékben a gondoskodást. A hőmérséklet csökkenésével lelassul a fű növekedésének üteme is. Egyre ritkábban kerül elő a fűnyíró. Ha mégis, sokszor csak a lehullott lombok felszedésében hívjuk segítségül. Őszi teendőink közé tartozik, hogy a gyepet felkészítjük a téli pihenőjére. A gyepszellőztetés ősszel is egy nagyon fontos művelet. Ezt az utolsó fűnyírást követően október végén, novemberben tudjuk elvégezni. Mindezt pedig érdemes egy alapos gyeptrágyázással megkoronázni, így nyugodt lelkiismerettel zárhatjuk az évet a gyepgondozásban.
Gyepszellőztetés ősszel? Miért fontos ez?
Ha szép zöld és egészséges gyepet szeretnénk, mindenképp érdemes hangsúlyt fektetni a megfelelő ápolására. A nyár folyamán moha-, illetve filcréteg képződhet a talajon, ami gátolja a nedvesség és tápanyag bejutását a gyökérzónába. Ez a fű ritkulásához, illetve különböző betegségek kialakulásához vezethet.
Az őszi gyepszellőztetés során eltávolítjuk az elhalt növényi részeket és fellazítjuk a talaj felső felszínét. Javul a gyep víz és légáteresztő képessége, így a téli csapadék szabadon lejut a földbe, elősegítve ezzel a mély és erős gyökérzetet kialakulását.
Robotfűnyíró esetén
Amennyiben robotfűnyíró dolgozik a kertünkben, szenteljünk kiemelt fontosságot az őszi gyepszellőztetésnek! A robotfűnyíró tavasztól őszig folyamatosan járja a területet, mindig csak minimálisat vágva a fűből. A levágott nyesedéket nem gyűjti össze, így az ideális eseteben visszajut a talajba, majd ott lebomlik. Ezt hívják mulcsozásnak. Nagy előnye, hogy plusz tápanyaggal és nedvességgel látja el a füvet, viszont egy filcréteg is képződhet az elhalt növényi részekből. Ez erősen korlátozhatja a tápanyag és a levegő bejutását a gyökérzónába, megbetegítve ezzel a gyepet.
Mikor érdemes elvégezni?
Gyepszellőztetést ősszel az utolsó fűnyírást követően érdemes elvégezni. Célszerű ilyenkor a megszokottól kisebb vágásmagasságot beállítani a fűnyírónkon, így könnyebben dolgozik a gyepszellőztető.
Az időjárást is figyelembe kell vennünk. Ne legyen a talaj túl nedves, de ugyanígy a túl száraz föld sem megfelelő a munkára. A fű még legyen aktív növekedésben. A legjobb időpont erre az október vége, november eleje.
Ha az elszaporodott gyomnövényeket szeretnénk még ősszel kiirtani a fű közül, azt a szellőztetést megelőző 1-2 hétben végezhetjük el.
Milyen eszközök léteznek?
Sokféle eszköz kapható a munka elvégzésére. Kisebb területek esetén elegendőek lehetne a manuális eszközök, mint például a gyepszellőztető gereblye, de 100 négyzetméter felett mindenképp érdemes gépi erőt bevetni.
Gyepszellőztető szandál | Gyepszellőztető gereblye |
A gyepszellőztetők között különböző meghajtású eszközök léteznek. Elérhetőek elektromos, benzinmotoros, vagy akkumulátoros készülékek. Ha benzinmotoros szellőztető mellett döntünk, a szezonalitás miatt mindenképp járassuk ki a benzint az üzemanyag rendszerből a használatot követően! A magas etalon tartalom miatt az üzemanyag 2-3 hónap alatt megromolhat, ami így könnyen eltömítheti a karburátort. Ha nem szeretnénk az üzemanyaggal bajlódni, használjunk jobb minőségű benzint vagy Aspen üzemanyagot a készülékünkhöz!
Az elektromos készülékek többnyire kombinált termékek is egyben. A pengés gyeplazító henger mellett egy rugókkal felszerelt henger is a készülék alapfelszereltségét képezi. A cseréjük jellemzően egyszerűen, szerszám nélkül elvégezhető. Előbbi a talaj felső rétegének lazítására, illetve a gyökérzet karbantartására való, míg az utóbbi a filcrétek eltávolításában lehet segítségünkre. A kosarába pedig összegyűjti a nyesedéket.
Késes henger | Rugós henger |