Magvetés 1x1
Sokan szeretnék tudni mi kerül a családjuk asztalára, vagy csak szeretnének pénzt spórolni. A gyerekek számára is hatalmas élményt ad, ha látják, hogyan lesz egy pici magból egyre nagyobb növény, majd később a termés. A saját földben termett, napérlelte gyümölcsnek, zöldségnek van a legjobb íze, az áruházi termékek meg sem közelítik azt. A legolcsóbb megoldás ha magvetéssel neveljük növényeinket és ez adja a legnagyobb sikerélményt is. A virágok, zöldségek és gyümölcsök nagyon sokszínűek, ez már magonc korban is megmutatkozik.
Magvetés könnyedén
A magok, ahogy a növények is, sokfélék lehetnek. Formájukban, méretükben eltérnek. A kis méretű magokat, szemben a nagyobb méretű társaikkal, sokszor nehéz kezelni. Erre kínálnak megoldást a drazsírozott magok. 1-1 szem mag köré drazsé vivőanyag épül, ami magában foglalja a starter tápanyagokat és a fertőtlenítőszert is. A kelés ezzel erőteljesebb, hatékonyabb lesz. Azonban érdemes megemlíteni, hogy ez a fajta mag alaposabb öntözést is igényel!
Ezen kívül lehet kapni még lapra vagy szalagra erősített magokat is. Ez a vetési módszer nagyon megkönnyíti a dolgunkat, hisz nem kell foglalkoznunk vele, hogy hány magot és milyen távolságra ültessünk. Egyszerűen kellő mélységben, 2-3 cm mélyen lefektetjük a vetőszalagot, beborítjuk földdel és alaposan megöntözzük. A végeregmény pedig gyönyörűen, egymástól egyforma távolságban kelő palánták lesznek. A lap vagy szalag pedig egyszerűen lebomlik a talajban. Másik nagy előnye, hogy nem tudják kicsipegetni a madarak a frissen elültett magokat.
Próbacsíráztatás
Előfordulhat, hogy a korábbi évekről maradt meg mag. Jellemzően 2-4 év a szavatossági idejük, azonban akár az előállítástól számított 1 év után is csökkenhet a csírázóképességük. Ha régi magunk van, vetést megelőzően végezzünk próbacsíráztatást! Tegyünk egy tálkára egy előre megnedvesített zsepit vagy törlőkendőt. Erre tegyünk rá 10-30 szem magot. Takarjuk le fóliával, és figyeljük őket! Ha a magok 50-75 %-ánál megjelennek a gyököcskék, akkor érdemes kiültetni a magokat. Más esetben érdemes inkább frisebb csomagolású termék mellett dönteni.
Palántanevelésről
A legnagyobb sikerélményt az adja, ha tavalyi termésből eltett, magbörzén beszerzett, vagy boltban megvásárolt magból tudjuk felnevelni a növényeinket. Ezek később a legfinomabb zöldségeket adják az asztalunkra. A palántanevelés nem ördöngősség, de azért vannak buktatói.
Mi kell hozzá?
Jó minőségű földdel és vetőmaggal megelőzhető a palántadőlés. Ez egy gombás eredetű megbetegedés és a lelkes, de tapasztalatlan kertész egyik legnagyobb ellensége. Érdemes boltban megvásárolható magas minőségű palántaföld mellett dönteni. Ez megfelelő szerkezetű és minőségű termesztőközeget biztosít a magoncok számára.
Korábbi bejegyzésünkben írtunk a préselt tőzegcserepekről, aminek nagy előnye hogy kiültetéskor nem éri a mag gyökerét stressz, hiszen cseréppel együtt ültethetjük be a talajba. Hasonló célt szolgálhat erre pl. a WC papír guriga is.
Hogyan csináljuk?
A magokat szórjuk a földbe, majd terítsünk rá egy vékony réteg földet. Ezt követően óvatosan öntözzük meg őket. Jó célt szolgálhat erre egy fél literes pumpás permetező. Tartsuk a talajt nedvesen, de kerüljük a pangóvízet. A cserepet vagy vetőedényt célszerű lefedni fóliával, illetve üveglappal, így állandó meleget és párás közeget biztosíthatunk a magoncoknak. A legtöbb növény 18-22 fokon csírázik, így tartsuk őket meleg, napos helyen.
2-3 levél megjelenését követően már nem szükséges takarni őket. Levehetjük a fóliát vagy üveglapot. Ültessük őket szét és szükség szerint akár adhatunk nekik műtrágyát is. A palánták kiszoktatását ezután kezdhetjük meg. Kezdetben csak pár órát vigyük ki őket a szabad levegőre, majd növeljük az időt. Éjszakára az esetleges talajmenti fagyok miatt még semmiképp sem hagyjuk kint. A kiszoktatásra nagyjából egy hetet érdemes számolni.
Helybenvetés
Az előnevelést nem igénylő növényeket rögtön szabadföldbe vagy magaságyásba, esetleg cserépbe is ültethetjük. Ezek jellemzően rövidebb tenyészidejűek, illetve alacsonyabb hőmérségleten is csíráznak.
Módszerei:
- Elszórva: szórjuk el a magokat, majd gereblyézzük be a talajba. Enyhe vízsugárral öntözzük és tartsuk nedvesen. Ilyen pl.: spenót, galambegysaláta, fű
- Sorban: Húzzunk egy barázdát kb. 2-3 cm mélyre. Tegyük bele a magokat a megfelelő távolságban, vagy fektessük le a vetőszalagot. Borítsuk be földdel, kicsit nyomjuk le és enyhe vízsugárral öntözzük meg. Ezt a módszert használjuk a legtöbb zöldségfélénél pl. retek, cékla
- Fészekben: ássunk egy 2-3 cm mély gödröt, amibe 4-6 magot helyezünk el. Kikelést követően 2-3 legerősebb magot hagyjuk meg. Ilyen pl. bab, uborka