
A méhbarát kert fontosságáról
A méhek létfontosságú szereplői ökoszisztémánknak, hiszen elsősorban ők felelnek a virágzó növények beporzásáért. Az utóbbi évtizedekben a populációjuk drámaian csökkent. Ha kihalnának, az elképzelhetetlen következményekkel járna: a mezőgazdasági termelés folyamata megszakadna, és a legtöbb gyümölcs, zöldség és egyéb növényfajta eltűnne. Ezért fontos, hogy segítsük, óvjuk őket. A méhek megmentése közös érdekünk. Természetes élőhelyek számának csökkenése az egyik fő oka a méhek kipusztulásának. Kertünket egy kis odafigyeléssel ideális környezetté tehetjük számukra. Alakítsuk át kertünket méhbarát kertté! Azt javasoljuk, hogy aki szeretne és tud is segíteni ezeknek a szorgos kis élőlényeknek, az mindenképp tegye meg, mert óriási szükségük van rá.
Méhecske vagy darázs?
Van olyan sárga csíkos repülő rovar is, amit egyáltalán nem kell óvni...sőt! A korábbi blogbejegyzésünkben már kitértünk arra, hogy a darazsak milyen károsak lehetnek. Ha a zümmögő szemtelenül az ennivalónkra pályázik, minden ok nélkül megcsíp, majd újra megcsíp, az biztosan darázs. Általában nagyobb, hosszúkásabb, simább testű. A méh zömökebb, kisebb, szőrösebb, megjelenésre is egy szimpatikusabb attitűd. Barátságosan körbe röpköd, aztán inkább a virágok felé veszi az irányt. Csak akkor bánt, ha mi is bántjuk, viszont csak egyszer tud megcsípni. Él-hal a kaptár biztonságáért és a királynőért.
Méh | Darázs |
A méhek számára ártalmas tényezők
Ha globális szinten nézzük, legfőképp ezek a fő okai a méhek számának csökkenésének:
- Klímaváltozás: szélsőséges időjárás, aszály
- A mezőgazdaságban használt rovarirtók
- Városi terjeszkedés, a természetes élőhelyek számának csökkenése
- Virágzó növények sokféleségét csökkentő más tényezők (monokultúrák, betegségek, kártevők)
Na de nem is kell olyan messzire menni. Nézzünk körül a saját házunk táján! Kertünkben is sok olyan dolgot tehetünk, amivel veszélyeztetjük a méheket.
- Többféle permetszer használata közvetlenül mérgezi a méheket, ezért ezeket érdemes amennyire lehet, elkerülni.
- Az agresszív gyomirtás szintén csökkentheti a méhek táplálékforrását, hiszen a gyomok sok esetben fontos virágzó növények.
- A monokultúrák ültetése csökkenti a biodiverzitást, ami szintén veszélyezteti a méheket.
- A kert karbantartása során előforduló túlzott nyírás vagy metszés eltávolíthatja a méheknek fontos virágokat.
Hogyan lehetséges a méhbarát kert kiépítése?
- Az ideális méhbarát kert a növényzetben gazdag környezet, amely változatos virágokat kínál hosszú virágzási időszakokkal.
- Nem kell tele ültetni az egész kertet, nagy segítség a méheknek már egy kis sarok is tele fűszernövényekkel.
- A kert megtervezésekor érdemes figyelembe venni, hogy a méhek ugyanazt az útvonalat járják be, hogy újra és újra visszatérjenek kedvenc virágaikhoz.
- A méhek előnyben részesítik a színes, illatos virágokat, amelyekből könnyen gyűjthetnek nektárt és virágport. Különösen kedvelik a napraforgót, levendulát, ibolyát, orgonát, tulipánt. További kedvenceik: orvosi zsálya, körömvirág, rozmaring, kakukkfű, ilatos macskamenta, kerti borágó.
- Az évelő növények ültetése biztosítja, hogy mindig legyen olyan virág, amely vonzza a méheket.
- Ültessünk olyan fákat és cserjéket, amik sok virágport és nektárt kínálnak a méhek számára! Ilyenek például a gyümölcsfák, hárs és akác félék, a mogyoró, húsos som, vadrózsabokrok.
- Ne irtsuk ki az őshonos vadon élő növényeket, mert ezeket biztosan szeretni fogják!
- Legyen a gyep is sokszínű! A különböző talajtakaró zöldek virágai vonzzák a méheket
- Fontos számukra a folyadék, főleg a nyári kánikulában. Ilyenkor szívesen megállnak csillapítani szomjukat a madáritatónál, kerti tónál, vagy akár a medence szélén.
- Manapság már óriási a választék bio növényápolási termékekből, már növényvédőszerből is (pl. faecet). Válasszuk inkább ezeket az agresszív vegyszerek helyett!
- Igyekezzünk távol tartani a darazsakat, mert bántják a méheket
- Beszélgessünk sokat a gyerekkel a méhekről és mutassunk számukra jó példát
- Alakítsunk ki a kertben méheknek elkülönített méhlegelőket.