
A metszőolló kiválasztása
Még tél elején járunk, de egy-egy naposabb melegebb napon már egyre szívesebben tartózkodunk a szabadban. A szabadidős tevékenységek mellett megnő a kedvünk a kertészkedéshez is. A kertben végzett munkák sorát a metszés nyitja meg. Míg néhány gyümölcsfa vagy pár tő szőlő metszéséhez elegendő egy egyszerűbb, olcsóbb eszköz is, addig közepes és nagy méretű szőlőknél, gyümölcsösöknél már meghatározó a szerszám minősége. A jó metszőolló azonban nem elegendő, annak a kéz méretéhez és a munka folyamatához is passzolnia kell. Blogbejegyzésünkben nézzük meg, hogyan válasszuk ki a megfelelő metszőollót!
A metszőolló kiválasztásának szempontjai
Érdemes először végig gondolnunk, hogy milyen célból keresünk szerszámot, mennyi metszést szeretnénk elvégezni vele az év folyamán. Ne feledjük, olcsó húsnak híg a leve! Jó minőségű szerszámmal kisebb munkát is elvégezhetünk, míg fordítottan nem igaz, illetve több bosszúságot fog okozni, mint örömet. A kínálatunkban elérhető prémium minőségégű termékek a Castellari, Felco, Fiskars, Gardena, illetve nagyapáink metszőollójaként emlegetett Kunde ollók. Ezeknek előnye, hogy a későbbiekben alkatrészt is be tudunk szereznie hozzájuk. Ha jó minőségű, de kedvezőbb árfekvésű termék mellett döntenénk, a Truper szerszámai kiváló választást jelenthetnek.
A metszőolló választék egy-egy magasabb minőségű márkán belül is zavarba ejtően nagy. Érdemes bemenni egy szakkereskedésbe és kezünkbe próbálni több ollót is. Amennyiben balkezesek vagyunk ajánlott direkt balkezeseknek gyártott metszőolló mellett dönteni, ugyanis az olló nyelei asszimmetrikusak.
A kiválasztásnál fontos szempont még az eszköz mérete, súlya, a pengének a hossza, az olló nyithatósága, zárhatósága.
Tipp: Ha fák metszését tervezzük létráról, akkor mindenképp válasszunk olyan metszőollót, melyet egy kézzel tudunk nyitni-zárni! Így munka közben egy kézzel folyamatosan kapaszkodhatunk, megnövelve ezzel a biztonságot.
Honnan tudhatjuk, hogy a megfelelő méretű ollót tartjuk a kezünkben?
Ha kezünkbe vesszük az eszközt, az olló nyele nem lóg ki a kezünkből. A tenyerünk külső párnázott részére fekszik fel a támasztópenge nyele, nem nyomja a közepét. A vágópenge nyelén pedig nyitott állapotban is mind a négy ujj kényelmesen felfekszik.
Ha a kézbe vesszük az ollót, négyféle lehetőség történhet. Lássuk, mik is ezek:
Kis kéz, kis metszőolló
Ideális kombináció, ha kis kézbe és könnyű munkára keresünk eszközt. Ilyen lehet például a szőlő-, barack-, illetve a rózsa metszése. Ebben az esetben egy kis méretű, kis pengéjű, de jó minőségű olló tökéletes választás. Ilyen például a Felco 14 metszőollója, illetve balkezeseknek a Felco 16 ollója.
Nagy kéz, nagy metszőolló
Nagy kéz, nagy olló kombinációja szintén ideális felállás. Ezek az ollók vastagabb ágak vágására is alkalmasak. Ezek az ollók általában magasabb minőségűek, így magasabb árfekvésűek is. Előnyük, hogy egész évben tartós használatot tesznek lehetővé. Ilyen például a Felco 8 típus. Bal kezesek esetén 9-es típus
Nagy olló, kis kéz
Nem jelent jó megoldást. A kéz nem tudja megfelelően átfogni az ollót. Az ujjak nem fekszenek fel kényelmesen az olló nyelére, így a vágás is kényelmetlen lesz. Félig nyitott állapotba tartva viszont az olló hegye nem nyílik ki megfelelően, apró csipkedésekre lehet csak használni.
Tipp: Ha többen is használnánk ugyanazt az ollót, kompromisszumos megoldás lehet a Gardena saját fejlesztésű terméke, ahol személyre szabható, vagyis kézméretre állítható az olló.
Kis olló nagy kéz
A lehető legrosszabb választás, hisz sok bosszúságot és fájdalmat tud okozni. A lendületes munka során a vágás végén nagy sebességgel becsukjuk az ollót, a két nyél közé szorulhatnak az ujjaink, vagy becsípődhet a tenyerünk.
Tipp: Forgónyelű ollók is elérhetőek a piacon. Ezek egész éves folyamatos használat mellett is kímélik a kezet. Ilyen például a Felco 7-es forgónyelű olló, bal kezesnek pedig 10-es. Ez a fajta metszőolló az egyetlen kivétel, ahol nem okoz problémát, ha túl kicsi ollót használunk, ugyanis a forgó mozdulat miatt soha nem éri körbe a nyelet az ujjaink.