Védekezés a meztelen csigák ellen
A meztelen csigák, avagy ahogy azt egy Gryllus Vilmos koncerten hallottuk a "csupi csigák" a kertészek egyik legnagyobb ellensége lett a tavasztól őszig terjedő időszakban. A csigák nyálkás nyomot hagynak, megrágák a palántákat, a leveles zöldségeket és megdézsmálják a terményt is. Rengeteg kárt és bosszúságot okoznak a kertészeknek. Számos otthon könnyedén bevethető házi praktika terjeng az interneten. Minden évnek megvan a maga trendje, az ideié például a zab- illetve búzakorpa bevetése. A legjobb módszernek azonban még mindig az állomány gyérítése tűnik, illetve a kártevők távol tartása. Blogbejegyzésünkben megnézzük milyen módszerek léteznek még a csigák távol tartására.
Jó csiga, rossz csiga?
Attól még, hogy csiga van a kertünkben, nem biztos, hogy kárt is fog okozni. Érdekes tény, hogy a 24 hazai meztelen csigafajból csupán 10 van kártevőként számon tartva. Ez az arány a házas csiga esetében pedig még alacsonyabb.
Sok csigafaj elhalt növényi részekkel és rothadó gyümölcsökkel táplálkozik. Nem szaporodik gyors ütemben és jellemzően helyben marad, nem tesz meg nagy távolság az élelem felkutatása érdekében. Ezek mind jó csiga ismérvei. Ilyen például az éti csiga, vagy nagy meztelencsiga. Jó pont az éticsiga javára még, hogy kedvelt tápláléka a meztelen csigák petéje. Azt nézve, hogy például a spanyol meztelencsiga egyszerre 150-200 tojást rak le, nagy segítség lehet a védekezésben.
A legnagyobb kártevők közé tartozik a kb. 30 éve hazánkban élő invazív faj, a spanyol csupaszcsiga. Nagy étvágyú kártevőként van számontartva még a foltos szántóföldi meztelencsiga, a kerti meztelencsiga és a nagy barna meztelencsiga is.
Spanyol csupaszcsiga |
Természetes megoldások a védekezésre
A legjobb megoldás a prevenció, azaz a megelőzés. A csigák kedvelik a nyirkos, sötét helyeket, a burjánzó környezetet, ahol könnyedén találnak rejtekhelyet a nap folyamán. Szüntessük meg azokat a helyeket, ahová a csigák el tudnak bújni! Ilyen lehet akár egy ott felejtett tégla is. Emellett rendszeresen tartsuk karban a kertünket, ne hagyjuk felnőni a gazt, még a szegélyeken sem.
Az egyik legkedveltebb csiga csemege a pitypang. Rendszeres fűnyírással féken tudjuk tartani a növekedését. Érdemes továbbá a levágott füvet és a lehullott leveleket összegereblyézni és a kerttől távolabb eső komposztba helyezni.
Csupi csiga csapda
Jól bevált, olcsó módszer az állomány gyérítésére a kihelyezett sörcsapda. A megdézsmált növényeket, vagy a nyálkás nyomokat megfigyelve könnyedén rátalálunk a kedvelt útvonalaikra. Ide helyezzük ki a csapdát! Vegyünk egy dunsztos üveget, vagy egy nagy méretű tejfölös vödröt. Ássuk be a talajba úgy, hogy az edény 2/3 része a földben legyen. Töltsük fel legalább félig sörrel, majd hagyjuk kint egy éjszakán keresztül. Érdemes a csapdát rendszeresen üríteni, mert nagyon kellemetlen szaga tud lenni. Főleg a nyári melegben.
Búzakorpával a meztelen csiga ellen
Idei év nagy slágere a kertbe öntött búza-, illetve zabkorpa. Az elmélet szerint a vacsorát követően a csigától annyi vizet von el a korpa, hogy az kiszárad és elpusztul. Mivel egy öntözött kertben bőven tud nedvességet magához venni az élőlény, ezért sokan szkeptikusak ezzel a megoldással szemben.
A gyakorlat azt mutatja, hogy ha másra nem is, csiga csalogatónak kiváló megoldás lehet. Napnyugtát követően helyezzünk ki a korpából több adagot a csigák kedvelt útvonalára! Várjunk pár percet, majd gyűjtsük össze a lakmározó csigákat. Ezt követően vérmérsékletünktől függően elpusztíthatjuk őket, vagy elszállíthatjuk a kerttől egy távol eső pontra. Mivel viszonylag nagy távolságokat képesek megtenni, ezért érdemes messzebbre szállítani őket.
Védekezés fizikai akadállyal
Számos boltban kapható és házi praktika létezik a csigák távol tartására. Természetes anyagok közül sokan használnak kávézaccot, összetört tojáshéjat, műtrágyát vagy akár macskaalmot az ágyás körbekerítésére. Az érdes, vagy hegyes felületű anyag akadályozza a csigát az átkelésben, esetenként a szaga is távol tarthatja az élőlényt.
Csiga sorompó
Egynyári növényekkel is védekezhetünk a csigák ellen. Nem szeretik az illóolajos, illatos növényeket, mint a zellert, édesköményt, zsályát vagy a fokhagymát. Távol tarthatjuk őket még egynyári virágokkal is, mint a sarkantyúka, vagy a begónia, hisz illatuk elijeszti a csigákat. Lehet vetni külön is, de kapható nagyobb kiszerelésben előre csomagolt változatban magkeveréket (Csigariasztó virágmag keverék Rocalba 100g). A csiga sorompó 3x1,33 m hosszúságú előre gyártott vetőszalag, ami 40-50 cm magasságig növő egynyári színes virágok magjait tartalmazza. A virágok szára és levelük szőrös, ezért elkerülik őket.
Biogazdálkodásban is használható
Közkedvelt és bevált szer az idei évben felkapott Bros Vitrol csigaölő granulátum. A hatóanyaga vas-pirofoszfát, mely az állat szervezetébe jutva megállítja a táplálkozását. A csiga búvóhelyre húzódva elpusztul, így sem a tetemek, sem pedig a csúszós nyomok nem jelentenek többé problémát. Háziállatok, sündisznók környezetében is használható biogazdálkodásban felhasználható szer.
Bros Vitrol csigaölő 1 kg | Bros Vitrol csigaölő 250g |