Mikorrhiza gomba a termékenyebb talajért
Tavaly óta csak kapkodjuk a fejünket. A Nébih szinte minden hónapban újabb és újabb hatékony növényvédő szert tesz a házikertész számára nehezen elérhető kettes, vagy hármas kategóriába. A mostani tendencia azt mutatja, hogy a növényvédőszerek folyamatos kivonásával az EU a környezetbarát, méregtől mentes növénytermesztést képzel el a konyhakertek számára. Folyamatosan jelennek meg újabb, ökológiai szempontból tudatosabb megoldások a piacon. Ezek a termékek inkább megelőzés jelleggel, a növény immunrendszerét megerősítve segítenek a védekezésben. Ide tartozik a most bemutatásra kerülő a mikorrhiza gomba talajelőkészítő készítmény is.
Mi az a mikorrhiza gomba?
A mikorrhiza egy fajta szimbiózist jelöl, ami a gombák és a növények között jön létre. A hifák, azaz a gomba micéliumából kiinduló gombafonalak körbe ölelik és teljesen behálózzák a gazdanövény gyökereit. Ez a kölcsönösen előnyös együttélés plusz tápanyaghoz juttatja mindkét élőlényt.
A mikorrhiza gomba a növénytől fotoszintetizált cukrokat és egyéb szerves tápanyagokat kap. Cserébe a növények a hifák széles hálózatát kihasználva lényegesen nagyobb felületen és mélyebbről tudnak vizet és ásványi anyagot felvenni.
Az együttélés előnyei a növény számára:
- A kezdetektől elősegíti a növény fejlődését
- Hatékonyabbá teszi a réz-, foszfor-, nitrogén és cink felvételét a talajból
- Ellenállóbbá teszi a víz- és sóhiánnyal, valamint nehézfémekkel szemben
- Gazdag hifahálózatával a talaj mélyebb részeiből is tud vizet felvenni a növény
- Megnövekszik a növény stressztűrő képessége. Hatékonyabban védekezik a fagy, betegségek, vagy a szárazság ellen
- Ha gyeptelepítéskor juttatjuk ki, a fű hamarabb kel ki, fejlődése felgyorsul, jobban bokrosodik így hamarabb kelti a tömött gyep érzetét
- Megakadályozza a káros gombák elszaporodását a talajban
Talajkezelés
A mikorrhiza gombát szinte bármilyen növénynél használhatjuk. Pozitív hatását ugyanúgy kifejti kiskerti környezetben, mint gyep ültetésekor, valamint gyümölcs- és szőlőkerti kultúrákban.
A gomba egyedül elhal, csak a növényhez kapcsolódva fejti ki értékes tulajdonságait. Éppen ezért a kijuttatásakor érdemes úgy bedolgozni, hogy termék a gyökerekhez tudjon kapcsolódni.
Forrás: agrobio.hu
Kiskerti felhasználás
Célszerű évelő és egynyári növények ültetőközegéhez egyaránt adni a készítményből. Zöldségféléknél nagy terméshozam növekedést érhetünk el, ha a termőföldet mikorrhiza gombával kezeljük. Van néhány kivétel, ami nem lép kapcsolatba a gombával, mint például a torma, káposzta, retek. Ezen esetekben nem érdemes használni a készítményt.
Zöldségfélék talajkezelésére 150 g/m2 mennyiségben szórjunk ki a vetést megelőzően, majd gondosan dolgozzuk be gyökérszintig.
Kis odafigyeléssel a gombák megmaradhatnak a kertünkben, így nincs szükség újboni kezelésre. Kerüljük a talaj felásását, így megőrizhetjük a finom gombafonalakat. Valamint figyeljünk rá, hogy a talaj sosem – még télen sem – maradjon parlagon. A gomba szövetséges nélkül néhány hét alatt elpusztul, így legalább takaró növényzet vetése ajánlott a hidegebb hónapokban is. A gyökerein áttelelt hasznos gombák így tárt karokkal (illetve gyökerekkel) várják a haszonnövényeket.
Gyeptelepítés
Az előkészített talajra célszerű kijuttatni a terméket még a fűmag kiszórását megelőzően. Szórjuk a por alapú terméket a felásott, elgereblyézett területre. Ezt követően szórjunk rá egy vékony földréteget. A legjobb megoldás, ha jó minőségű, előre csomagolt virágföldet szórunk ki. Az ajánlás szerint 50 l virágföld kb. 5 m2-es területre elegendő. Ez nagyjából 1 cm vastag réteget eredményez. Ezen a rétegen célszerű még két irányból gereblyével végig menni.
Erre a rétegre szórhatjuk ki a fűmagot (kb. 30 nm/1 kg fűmag). Figyeljünk rá, hogy a magokat gyephengerrel dolgozzuk bele a földbe. Ha nem áll a rendelkezésünkre az eszköz, akkor a cipőnk talpával is beletaposhatjuk a magokat. Ezzel növeljük a kikelés valószínűségét. A fű több eséllyel jut nedvességhez, nem fújja el a szél és a madaraknak sem szúr úgy szemet.
Szőlő és gyümölcsös
Szőlő és gyümölcs esetén növényenként 30-60 g mikorrhiza gomba készítményt juttassunk ki a fák, illetve tőkék közé. Tőtávolságtól függően fúrjunk 2-6 lyukat a növényeink közé. Mivel gyökérmélységig kell lemennünk, ezt a leghatékonyabban egy kézi lyukfúróval tudjuk megtenni. A lyukakba egyforma mértékben osszuk szét a gombakészítményt és temessük vissza a kiásott földet.
Mikorrhiza gombakészítmény beszerzése
Az Agro.bio Hungary Kft. forgalmazásában jelenleg négyféle kiszerelésben érhető el boltunkban:
- Symbivit 30 gr
- Symbivit 150 gr
- Symbivit 750 gr
- Symbivit 3000 gr