Tőzeg, mint termőközeg
Szeretné tudni, hogy mit esznek és maguk termelnék meg családjuk számára a zöldségeket? Esetleg egyszerűen csak szeret gyönyörködni a szép virágokban? Ahhoz hogy életerős növényeket neveljünk, erős gyökérzetre van szükség. A talaj javítása pedig nagyban hozzájárul a növények egészséges fejlődéséhez. A perlithez hasonlóan a tőzeg is segít a talaj fizikai szerkezetének javításában. A legfontosabb tulajdonsága a rendkívül jó vízmegkötő képessége. Akár önmagában termesztőközegként, akár pedig kiegészítésként is felhasználható.
Mi a tőzeg?
A lápok humifikálódott üledéke. Ide soroljuk a természetes lápi körülmények között különböző bomlási folyamatokon átesett növényi eredetű szerves anyagokat. A szervesanyag tartalmuk szárazanyagra számítva minimum 60 tömegszázalék.
Jellemzően minél nagyobb a szervesanyag tartalma, annál hasznosabb a növények számára. A nagyobb részt kátrányt, cellulózt, lignitet, gyantákat, viaszt és még más szerves vegyületeket tartalmazó rostos rész képes a víz tárolására.
Mire használható?
Évtizedeken keresztül a kertészek amolyan "mindenre jó" anyagként használták. Mára már a vízfelvevő képessége és talajjavító tulajdonsága miatt használjuk leginkább. Minél rostosabb és minél kisebb a hamutartalma, annál nagyobb a vízfelvevő képessége.
Kötött és laza talajban egyaránt jó szolgálatot tesz. Javítja a talaj víz és levegőháztartását. Homokos közegben vízartályként szolgál, a vályogos földben ezzel szemben a felesleges vizet köti meg.
A vízzel együtt a tőzeg magába szívja és tárolja az oldatba kerülő tápanyagokat is, javítva ezzel a növények gyökérzetének ellátását. Hatékonyabbá válik a növény tápanyagfelvevő és hasznosító képessége, ami erős és jól fejlett növényt eredményez.
Mikor célszerű alkalmazni?
Házkerti és kertészeti célra egyaránt felhasználható. A virágok földjébe keverve, magaságyásokban vagy szabadföldi kertekben sok vizet tárol. Javítja a talaj fizikai szerkezetét. Laza homoktalaj esetén tömörítő tulajdonsággal bír és víztartályként magában tartja a nedvességet. A nehéz agyagtalaj esetén pedig a felesleges vizet szívja el és lazíjta a talajt.
Használhatjuk ha vizet vagy időt szeretnénk spórolni. Esetleg nincs lehetőségünk a rendszeres öntözésre. Balkonládákban, virágládákban vagy magaságyásoknál nem engedi olyan hamar kiszáradni a talajt. Használatával folyamatosabb vízellátást biztosíthatunk növényeinknek.
Nedvesítsük át, mielőtt a földbe kevernénk! A száraz tőzeg elszívja a növényektől a nedvességet. A környezetben élő növények pedig egyszerűen szomjan halhatnak.
Elérhető a piacon savanyú változata is a terméknek. Ez a típus használható a túlságosan elszikesedett talajnak a savanyodás irányába való átállítására. Illetve mészkerülő növények talajjavítására is, mint például áfonya, azalea, rhododendron, hortenzia.
Hogyan használjuk?
Használható önmagában termesztőközegként, vagy termesztőközeg alkotórészeként tápanyag adagolással vagy akár önállóan is. Célszerű használatot megelőzően megnedvesíteni, és úgy bedolgozni a talajba. A száraz állapotban talajba juttatott tőzeg mellett a növények szabályosan szomjan halhatnak.
Keverjünk 10-50% tőzeget a termesztőközeghez, így biztosíthatjuk a tartós vizellátást és jó talajszerkezetet. A piacon elérhető csomagolt termékek előzetesen kezelve vannak, így nem kell félnünk a kártevőktők, valamint szagmentesek.
Palánták nevelésekor használhatunk préselt tőzegcserepet. A termék természetes, biológiailag lebomló megoldást kínál a magoncok növekedéséhez. Környezetbarát megoldást kínál, hisz nincs szükség egyszer használatos műanyag edényre. Nagy előnye még, hogy palántázáskor a növényt nem szükséges kivenni a cserépből, így nem kell bolygatni a gyökerét sem. Gyorsabb csírázást eredményez a haszálatuk, hisz átereszti a vizet és a levegőt. Érdemes a palántát legkésőbb akkor kiültetni, mikor megjelennek a gyökerek az edényfalon.
Kapható szárított tőzegtabletta is. A tabletta úgy van kialkítva, hogy víz hatására nyerik el a végleges formájukat. Mivel az átmérőjük nem, csak a magasságuk változik, ezért egyszerre szolgál cserépként és termesztőközegként is. Víz hatásárára ötszörösére nő, a közepén lévő lyukba pedig egyszerűen ültethetünk magot. A préselt cseréphez hasonlóan ennek az ültetési módnak is nagy előnye, hogy a gyökér nem sérül átültetés közben.
Forrás:
Solti Gábor: Talajjavítás és tápanyag-utánpótlás az ökogazdálkodásban