
Zero-turn traktor vagy hagyományos fűnyíró traktort mellett döntsek?
Egy évek óta hozzánk járó nagyon kedves vásárlónk fejében született meg ez a kérdés a közelmúltban. Több ezer négyzetméteres területére keresett egy olyan megoldást, amivel gyorsan és hatékonyan tudja féken tartani a burjánzó aljnövényzetet. A terület gyümölcsfákkal tagolt és egy domboldalon fekszik. A füvet folyamatosan karban fogja tartani, így sokkal inkább fűnyíró traktort, mint gazvágót keresett. Gyűjteni egyáltalán nem akarta a nyesedéket. Konkrét elképzeléssel jött hozzánk. Cub Cadet XT2 szériás traktorok egyike vagy az XZ6 zero-turn traktor között vacilált. A bejegyzésben összegyűjtőttük a legfontosabb szempontokat, amik megkönnyítették a választást.
Cub Cadet márkáról
A korábbi MTD világhírű amerikai gyártó terméke, amit az utóbbi években felvásárolt a Stanley Black & Decker. A Cub Cadet a prémium márkák, mint Husqvarna, Stihl versenytársaként van pozícionálva. A márka mögött korábban és most is egy hatalmas anyacég áll, ami biztosíték a hosszú távú alkatrész ellátásra és stabil szervizhálózatra.
Mi évtizedek óta márkakereskedőként és szervizként is kapcsolatban állunk az MTD-vel, így az évek alatt sok gép megfordult nálunk. Mind a gyártó, mind pedig a mi húzótermékeink közé tartoznak a fűnyíró traktorok. A Cub Cadet készülékek árban és minőségben kifejezetten jónak számítanak a piacon. Garanciális problémáink alig akadnak velük, a nagy értékű gépeknél kifejezetten meglepő, ha gyári eredetű meghibásodást tapasztalunk. Szívesen és nyugodt szívvel értékesítjük őket.
Cub Cadet XT2 QS 117 fűnyíró traktor vs. Cub Cadet XT6 S117 zero-turn traktor
Nem lehet szó nélkül elmenni a Cub Cadet traktorok új külsője mellett. Fantasztikus design-t kaptak. Nem kivétel ez alól az XT2 QS 117 típusú készülék sem. Kéthengeres, nyomóolajzású Kawasaki motorral, hidrosztatikus meghajtással és 117 cm vágószélességel látták el a 230 kg súlyú készüléket.
Az enduro szériába tartozó nullfordulókörös modell szintén kéthengeres 726 ccm-es Kawasaki motorral van szerelve. Vágószélességben és meghajtásban megegyezik a fenti modellel, azaz 117 cm-ert vág, a hajtást tekintetében pedig hidrosztatikus. Részleteiben nézve azonban lényeges különbségek mutatkoznak. Nézzük.
Meghajtás
A hidrosztatikus meghajtás egy zárt, olajszivattyú által szabályzott rendszert jelent, ami a legmodernebb és legdrágább technológia a fűnyíró traktor piacon. Mindkét esetben az automata váltós autóhoz hasonlóan egy lábpedál segítségével fokozatmentesen tudjuk szabályozni az előre, illetve hátramenetet.
A klasszikus kialakítású fűnyíró traktorral ellentétben a Zero-turn traktorok esetében nem egy, hanem kettő, egymástól független hidrosztatikus meghajtás szabályozza a két hátsó kerék előre-, illetve hátrameneti sebességét. Ennek köszönhetően a termék akár a tengelye körül 360 fokban is meg tud fordulni.
Nyírási sebesség
A vágószélessége, ahogy feljebb is írtam, megegyezik a két készüléknek. Mindkettő ékszíj meghajtású kétkéses vágórendszerrel van szerelve. A vásárlóink tapasztalata és a gyártói adatok alapján a két készülék munkatempója mégis szembetűnő.
A Cub Cadet XT2 és XT3 szériás traktorok extrém szűk, csupán 17 cm-es (!) átmérőjű fordulókörrel rendelkeznek. Ez az érték kiemelkedőnek számít a piacon. Viszont ezzel együtt is a gyártó 9.000 négyzetméteres vágókapacitást becsült meg óránként.
Ezzel szemben a zero-turn traktorok a fordulékonyságuknak és gyorsabb menetsebességüknek köszönhetően egy óra alatt akár 10.500 négyzetméterrel is megbírkóznak.
Aki 1-2 hektáros területet tart karban, ott még nem lényeges ez az időbeni különbség, de egy vállalkozónak, önkormányzatnak, vagy egy nagyobb terület esetén már számít.
A fenti adatok tájékoztató jellegűek. Minden terület más és más. Van ahol több fizikai akadályt kell leküzdeni, van ahol meg csak egyenes, egybefüggő terület van. Utóbbi lenne az ideális eset, de tudjuk, hogy ilyen ritkán adatik meg. A két készülék közti különbség annál jobban érezhető, minél tagoltabb a terület.
Vezetői komfort
Mindkét készülék magas háttámlájú komfortos üléssel van szerelve. Az ülések állíthatóak, így különböző magasságú felhasználók is kényelmesen használhatják. A zero-turn traktort pluszban kartámasszal is felszerelték, illetve állítható a kormány távolsága is.
A kezelelőszervek mindkét esetben kényelmesen elérhetőek. Az előre és hátramenetet lábpedál segítségével fokozatmentesen szabályozhatjuk. Az XT2 QS 117 esetében tempomat az alapfelszereltség részét képezi. A vágásmagasságot elektromosan a traktor esetén egy karral, a zero-turn esetén pedig lábbal tudjuk beállítani a kívánt magasságra.
Ha megnézzük a gyártói adatokat, érdekes adat lehet még felhasználói szemszögből a vibrációs érték. Aki gyakran használ kézben tartott gépeket, az biztosan tapasztalta már, hogy milyen fárasztó tud lenni egy olyan készülékkel dolgozni, melyben rosszabb a rezgéscsillapítás. Érdekesség, hogy az XT2 traktor kisebb terhelést gyakorol a kézre (2 m/s2), mint a zero-turn traktor (3 m/s2). A zajkibocsátási értéke is valamennyivel magasabb.
Elérhető adapterek
Mulcsdugó mindkét esetben alapfelszereltség, a mulcsozásról részletesen korábbi bejegyzésünkben írtunk, ami ide kattintva érhető el. Fűgyűjtő ugyan kiegészítőként megvásárolható, de mi óva szoktuk inteni vásárlóinkat a gyűjtő utólagos felszerelésétől. Ilyen esetben a levágott nyesedék egy relatív hosszú kürtön keresztül jut fel a gyűjtőbe. Ha egy kicsit hosszabb, vagy nedvesebb a fű, akkor ez gyakran eltömődhet. Ha csak esetenként van szükség a nyesedék összeszedésére jó megoldás lehet a lombfelszedő.
A zero-turn traktorok hátránya, hogy a kiegészítők száma korlátozottabb, mint a fűnyíró traktorok esetében. A vonószem nem alapfelszereltségük (ahogy a fűgyűjtős Cub Cadet traktoroknak sem már), de kiegészítőként beszerezhető. Ezáltal a vontatott eszközök pl. pótkocsi, só- és műtrágyaszóró, permetező utána köthető.
Ezzel szemben a fűnyíró traktorok szélesebb felhasználást tesznek lehetővé. Megfelelő kiegészítővel alkalmasak lehetnek hótolásra, felszerelhető rájuk gallytörő vagy akár első seprű is.